Zastosowanie

Podstawowy podział dysków dotyczy ich zastosowania w czasie gry.
Wyróżniamy: putter, approach, midrange, fairway driver, distance driver

Putter

Najważniejszym zastosowaniem puttera jest rzut bezpośrednio do kosza, czyli tzw. putt. Do tego elementu gry najczęściej wybierane są dyski mające niski speed i wykonane z chwytliwych plastików (np. DX, 300, Exo). Puttowanie to bardzo ważny element gry, dlatego warto znaleźć puttera, którego dobrze czujemy w dłoni. Można nimi z powodzeniem rzucać na mniejsze i średnie odległości, a najlepsi gracze potrafią przekroczyć granicę 100 metrów. Puttery oprócz niskiego speed mają zazwyczaj turn w okolicach 0 oraz mały fadeco sprawia, że większość z nich osiąga prosty lot, nawet przy słabszej sile wyrzutu. 

APPROACH

W czasie gry często musimy wykonać rzut na małą lub średnią odległość, aby wylądować jak najbliżej kosza. Taki rzut nazywamy approach. Wielu zawodników wybiera w takiej sytuacji puttera, choć zazwyczaj innego niż ten, którym rzucają bezpośrednio do kosza. Dyski z kategorii approach mają zazwyczaj speed w przedziale 3-4, a większość graczy wybiera modele, które są bardziej overstable niż standardowe puttery. To sprawia, że będą latać niedaleko, ale powtarzalnie niezależnie od wiatru.

MIDRANGE

 Dyski z tej kategorii są najczęściej wybierane, kiedy cel znajduję się w średniej odległości względem naszego maksymalnego zasięgu. W porównaniu do putterów mają bardziej aerodynamiczną krawędź, co pozwala im latać znacznie dalej. Dla początkujących midrange powinien być pierwszym wyborem do nauki rzucania na dalsze odległości i zrozumienia zachowania dysku w locie.

DRIVER

Dyski z tej grupy są przeznaczone do oddawania najdalszych rzutów. Drivery mają szeroką i ostrą krawędź, i najczęściej wybierane są w trwałych plastikach (np. Champion, 400, Star, DuraFlex). Można podzielić je na dwie podstawowe podkategorie.

FAIRWAY DRIVER

Używa się ich w sytuacjach, w których oprócz sporego dystansu zależy nam również na precyzji. Są one dużo łatwiejsze do opanowania niż Distance Drivery, więc lepiej nadają się do nauki dla początkujących. 

DISTANCE DRIVER

W tej kategorii znajdziemy najszybsze i najdalej latające dyski do disc golfa. Distance Drivery, zwłaszcza na początku, mogą okazać się trudne do opanowania, dlatego przygodę z nimi warto zacząć, kiedy rzucanie wolniejszymi dyskami stanie się w pełni kontrolowane. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał konieczna jest bardzo dobra technika i duża siła wyrzutu.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.