Flight Numbers

Zastanawiasz się co oznaczają 4 cyfry widoczne na dysku?
W ten sposób producenci mówią nam w jaki sposób dysk zachowa się w powietrzu. Każda z cyfr odpowiada innemu parametrowi lotu dysku - są to odpowiednio speed, glide, turn oraz fade. Znajomość tych pojęć pozwoli Ci lepiej zrozumieć różnice między dyskami i przewidzieć jak zachowają się w trakcie lotu.

SPEED

Speed określa jak skutecznie dysk radzi sobie z pokonywaniem oporów powietrza. Ten parametr bardzo wyraźnie przekłada się na budowę dysku - im szybszy dysk, tym ostrzejszej krawędzi możemy się spodziewać. Parametr speed podpowie nam również z jaką siłą powinniśmy wyrzucić dysk, aby leciał tak, jak został zaprojektowany.

Szybkość podawana jest w skali 1-15:

  • Speed 1 - 4 to dyski z kategorii Putt and Approach
  • Speed 5 - 6 to dyski z kategorii Midrange
  • Speed 7 - 8/9 to dyski z kategorii Fairway Driver
  • Speed 10+ to dyski z kategorii Distance Driver

Na początku przygody z disc golfem polecamy opierać grę na wolniejszych dyskach, gdyż kształtują one poprawną technikę rzucania. Wraz z rozwojem umiejętności można wybierać coraz szybsze dyski, ale dopiero kiedy opanujemy te z przedziału speed 1-7. 

GLIDE

Glide jest zdolnością dysku do utrzymania się w powietrzu. Im więcej glide'u, tym dłużej dysk będzie leciał, pokona większy dystans, ale w mniej przewidywalnym kierunku. W wietrznych warunkach dyski z dużym glide'm będą znacznie trudniejsze do kontroli. Mało glide'u oznacza, że dysk będzie szybciej dążył do kontaktu z ziemią, osiągniemy nim krótszy dystans, ale trajektoria będzie bardziej powtarzalna.

TURN

Pełne zrozumienie parametru Turn, wymaga przyswojenia wiedzy o stabilności dysków, którą bardziej szczegółowo opisujemy w kolejnym rozdziale poradnika. W prostych słowach, turn to tendencja do skręcania dysku w lewo lub prawo, w zależności od rodzaju i siły rzutu. Turn podaje się na nietypowej skali  od +1 do -5. Dyski z górnego przedziału będą miały tendencję do lotu w lewo, natomiast mniejszy turn będzie oznaczał lot do prawej (rzucone praworęcznym backhandem). 

FADE

Fade mówi o tym, jak dysk będzie zachowywał się na końcu swojego lotu. Dyski z fade 0 będą opadać gładko i na wprost, natomiast z fade 5 będą miały ostry, pionowy finisz (do lewej przy praworęcznym backhandzie). Wysoki fade oznacza, że dysk będzie bardziej przewidywalnie latał przy mocnym wietrze. Początkującym graczom polecamy dyski o niskim fade, gdyż będą latać bardziej prosto i dalej przy mniejszej sile wyrzutu.


Na koniec dość istotna uwaga - należy pamiętać, że ten opis jest w pewnym sensie umowny. Nie istnieje żaden wystandaryzowany test, który w obiektywny i bezsprzeczny sposób określa wartość każdego z parametrów. Producenci definiują je wedle swojej najlepszej wiedzy i doświadczenia, ale istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dyski o tych samych parametrach będą latać zupełnie inaczej. Może być to spowodowane wieloma czynnikami - różną wagą, rodzajem plastiku, stopniem zużycia. Dlatego pamiętajmy: cyferki mają nam jedynie wstępnie podpowiedzieć z jakim rodzajem dysku mamy do czynienia. Jego prawdziwe, dokładne właściwości poznamy dopiero w praktyce, a w zależności od rodzaju plastiku i stopnia zużycia będą się one zmieniać również z czasem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.