Stabilność

Stabilność to jeden z najważniejszych i najbardziej popularnych terminów opisujących charakterystykę dysku. Na początku przygody z disc golfem może wydawać się on trochę nieintuicyjny, ale to nic skomplikowanego. Wyjaśnijmy.

Dyski dzielimy na overstable, understable oraz neutral (ew. stable).

Stabilność można zdefiniować jako tendencję dysku do lotu w stronę przeciwną do kierunku swojego ruchu obrotowego. Dla większości graczy dominującym sposobem rzutu jest praworęczny backhand - dysk rzucony w ten sposób zawsze obraca się zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara:

  • Przy praworęcznym backhandzie dysk, który jest overstable będzie zmierzał w lewą stronę. Im bardziej stabilny, tym szybciej i wyraźniej będzie skręcał. 
  • Dysk, który ma bardzo mało stabilności określamy terminem understableprzy praworęcznym backhandzie jego lot będzie kierował się w prawą stronę.
  • O dyskach, które mają wyważoną stabilność, nie są ani wyraźnie overstable, ani understable mówimy że są neutralneTakie dyski powinny lecieć prosto.

W związku z tym, że dysk wyrzucony praworęcznym forehandem lub leworęcznym backhandem obraca się w przeciwnym kierunku (niż praworęczny backhand), stabilność będzie działała odwrotnie - im bardziej stabilny dysk, tym wyraźniej będzie kierował się w prawo. 

Stabilność dysku można odczytać z jego Flight Numbers. Najwięcej powiedzą nam dwie ostatnie cyfry, czyli turn fade. Dyski o charakterystyce overstable, będa mieć wysoki turn (w przedziale między 1, a -1) oraz wysoki fade (w przedziale między 2/3, a 5).

Stabilność dysku zależna jest również następujących cech:

Waga - cięższy dysk będzie bardziej overstable, niż jego lżejszy odpowiednik.

Plastik - z reguły dysk zrobiony z bardziej trwałego i sztywniejszego plastiku będzie bardziej overstable, niż ten sam model wykonany z mniej trwałej mieszanki.

Stopień zużycia - nowy dysk będzie bardziej overstable, niż po paru miesiącach gry. Szybkość zużycia oprócz liczby oddanych rzutów i powierzchni w jaką uderzał dysk zależy od trwałości plastiku.

Siła i technika rzutu - im większą szybkość nadamy dyskowi w trakcie wyrzutu, tym bardziej understable będzie jego lot. Ten sam dysk rzucony przez doświadczonego i początkującego zawodnika zachowa się inaczej. Dysk rzucony z niewystarczająca siłą będzie bardzo overstable i poleci szybko w lewo (RHBH*). Doświadczony zawodnik jest w stanie nadać odpowiednią siłę i ten sam dysk będzie leciał prosto lub nawet w prawo. Dlatego wraz z rozwojem umiejętności gracze sięgają po bardziej stabilne dyski niż na początku gry.

*Right-handed backhand


Odpowiedź na pytanie “Jaki dysk jest lepszy - overstable czy understable?” nie będzie jednoznaczna. Dyski te służą do innych celów. Overstable są bardziej przewidywalne i świetnie sprawdzają w rzutach pod wiatr. Dyski understable natomiast mają większy potencjał w osiąganiu dystansu, wymagają mniej siły i są łatwiejsze do opanowania. Na początku przygody z disc golfem zdecydowanie polecamy dyski bardziej understable.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.