Plastik

Producenci dysków prześcigają się w tworzeniu nowych mieszanek, aby dawać graczom komfort wyboru spośród szerokiej gamy tworzyw. Plastiki różnią się od siebie pod wieloma względami.

Trwałość

Dyski służą do rzucania, więc prędzej czy później każdy z nas trafi w drzewo lub inną przeszkodę na polu disc golfowym. Te uderzenia powoli zmieniają sposób zachowania się dysku w powietrzu. Z czasem każdy dysk będzie coraz mniej overstable (bardziej understable). Od trwałości plastiku zależy jak szybko ten proces będzie postępował.

Chwytliwość

Biorąc do ręki dwa dyski zrobione z zupełnie różnych plastików, możemy poczuć, że jeden z nich będzie bardziej śliski. O takich dyskach mówimy, że są mniej grippy. Chwytliwe plastiki - takie jak Innova DX, Discmania Hard Exo, czy Prodigy 300 - mają nieco bardziej kredową powierzchnię, która powoduje większe tarcie w dłoni. Jest to przydatne szczególnie w czasie deszczu lub w bardzo upalne dni. Takie plastiki są zazwyczaj mniej trwałe, ale dają poczucie większej kontroli, zwłaszcza przy rzutach na mniejsze odległości. Z tego są powodu są doskonałym tworzywem dla putterów i dysków z kategorii midrange.

Sztywność

Jedne plastiki są bardziej elastyczne od drugich. Możemy wybrać plastik, który będzie sztywny i trwały (np. Innova Champion), ale są również mieszanki, które będą trwałe i elastyczne (Prodigy 400, Innova Star, Discmania Neo). Wybór odpowiedniej sztywności plastiku jest kwestią indywidualnych preferencji.


Ten sam model dysku w różnych plastikach będzie różnił się stabilnością. Zazwyczaj najbardziej trwałe plastiki będą bardziej overstable i będą utrzymywać tę charakterystykę przez długi czas. Z kolei mniej trwały plastik będzie z czasem bardziej understable. Gracze często wykorzystują ten fakt i wybierają ten sam model dysku w różnych plastikach.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.