JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIĄ WAGĘ DYSKU?

Jak łatwo zauważyć dyski do Disc Golfa mają bardzo różną masę, czy potocznie mówiąc “są w różnej wadze”. Najbardziej popularne i uniwersalne modele mogą mieć do wyboru wagę od 130 do 185 gramów. Jakie zatem ma to znaczenie dla parametrów dysku i jego lotu?

Masa dysku znacznie wpływa zarówno na wyrzut, jak i zachowanie dysku w locie. Najprościej mówiąc lżejszym dyskiem możemy rzucić dalej za względu na jego niską wagę, jednak będzie on w powietrzu mniej przewidywalny i bardziej podatny na zmienne zaburzające jego lot, takie jak np. wiatr czy deszcz. Cięższy dysk wymaga większej siły, ale jego lot jest pewniejszy.

Lekkie dyski są świetną propozycją dla młodszych zawodników i dzieci, a także dla mniej siłowych zawodników jako drivery. Poprzez niższą masę wymagają one włożenia mniejszej siły, aby pokonać ten sam dystans, co cięższy dysk. W praktyce odbija się to na stabilności dysku, staje się on bardziej podatny na podmuchy wiatru, a przy zbyt dużej mocy wyrzutu będzie przekręcać się w prawo (przy praworęcznym backhandzie). Mimo to wielu graczy dysponujących silnym ramieniem wybiera lżejsze dyski o stabilnej charakterystyce jako drivery. Zabieg ten pozwala im osiągać kosmiczny dystans.

Cięższe dyski najczęściej polecane są silnym zawodnikom o dobrej technice. Wyższa masa oznacza wyższą stabilność i bardziej przewidywalny lot. W trudnych warunkach pogodowych używa się jak najcięższych dysków, aby uniknąć wpływu wiatru na kierunek lotu. Nawet jeśli wolimy grać lżejszymi dyskami to warto mieć w swojej torbie kilka dysków o masie 170+ gramów na wypadek konieczności walki z warunkami zewnętrznymi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.