JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNI PLASTIK?
4.jpg

Producenci dysków nieustannie prześcigają się w tworzeniu nowych mieszanek plastiku, aby zmieniać parametry dysków i dawać graczom komfort wyboru spośród szerokiej gamy tworzyw. U większości z nich można jednak wyróżnić 3 lub 4 podstawowe wersje, na których bazują kolejne odmiany. Poszukiwania Świętego Graala trwają od lat, jednak jak do tej pory perfekcyjnie wytrzymały plastik o doskonałej chwytliwości nie powstał.

To, z jakiego plastiku będzie wykonany dysk ma wpływ na dwie ujemnie skorelowane ze sobą cechy, które powinniśmy uwzględnić dokonując wyboru. Pierwszą z nich jest chwytliwość. Cecha ta ma duży wpływ na poczucie kontroli dysku przy wyrzucie. Ma ona także kluczowe znaczenie podczas deszczu. Za najbardziej chwytliwe uznaje się plastiki o mącznej i suchej fakturze (np. d-line, dx), zaś najmniej chwytliwe są te o śliskiej i idealnie gładkiej strukturze (np. c-line, champion). Pomiędzy nimi znajduje się mieszanka o zbalansowanym stosunku chwytliwości do wytrzymałości (s-line, star). Drugą cechą, która jest zdeterminowana przez rodzaj plastiku jest żywotność dysku, która jednocześnie jest także wyznacznikiem jego stabilności. Plastiki twarde i śliskie są zdecydowanie bardziej wytrzymałe, dzięki czemu dysk może długo służyć nie zmieniając znacznie swoich parametrów. W dyskach wykonanych z mniej wytrzymałych materiałów zaobserwujemy po jakimś czasie utratę stabilności i mniejszą chęć do skręcania w lewo przy praworęcznym backhandzie. Dla wielu graczy dyski "obite" są świetnym narzędziem do pokonywania trudnych i nietypowych linii, jak np, tunelowe rzuty na wprost. Warto więc układać swój plecak mądrze dobierając odpowiedni plastik do celów jakim będzie oddany nowy dysk.

Dla ułatwienia zapraszamy do zapoznania się z opisami plastików podzielonymi wg. producentów.

DISCMANIA

D-line

Plastik ten oferuje świetną chwytliwość, także podczas deszczu czy porannej rosy. D-line zadba o komfortowy i miękki chwyt zachowując odpowiednią sztywność. W miarę grania traci swoją stabilność, nadając dyskom nowe możliwości. Najbardziej polecany przy wyborze Putterów oraz Midrange'y, a także dla osób zaczynających przygodę z Disc Golfem. Bardzo zbliżony do Innova DX.

S-line

Świetnie zbalansowany pod kątem proporcji pomiędzy chwytliwością, a wytrzymałością. Plastik ten pomimo upływu czasu nie zmieni znacznie swojej charakterystyki, a wielu zawodników ceni go za subtelną utratę stabilność w trakcie użytkowania. Sprawdza się nawet w mokrych warunkach. Pomimo gładkiej powierzchni plastik dobrze "klei" się w dłoni i daje pewny chwyt. Dzięki swej uniwersalności nadaje się do niemal każdego rodzaju dysku i poziomu zaawansowania. Bardzo zbliżony do Innova Star.

C-line

Najtwardszy i najbardziej stabilny z "klasycznych" plastików Discmanii. Świetnie radzi sobie nawet na dużym wietrze. Plastik ten jest w zasadzie niezniszczalny, nadając dyskowi niemal dożywotnią sztywność i niezmienność. W dotyku daje uczucie śliskości i dużej stabilności. Rzucanie nim wymaga pewnego chwytu, dlatego polecany jest średniozaawansowanym oraz zaawansowanym graczom. Najczęściej wybierany do Driver'ów i Midrange'y. Jego cechą charakterystyczną jest przezroczystość. Bardzo zbliżony do Innova Champion.

EVOLUTION

NEO

Duża sztywność i wytrzymałość tego plastiku nadaje dyskom ponadprzeciętnej stabilności. Błyszcząca powierzchnia dysku nie przeszkadza, gdyż plastik wydaje się "wklejać" do dłoni dając pewny chwyt przy wyrzucie. Polecany średnio zaawansowanym i zaawansowanym ze względu na swoją stabilność.

ACTIVE BASIC

Najbardziej uniwersalna i przyjazna początkującym mieszanka, która świetnie nadaje się do nauki. Dzięki doskonałej chwytliwości w każdych warunkach pogodowych jest także wybierana przez niektórych zawodników. Plastik Active Basic jest dość miękki i plastyczny, co ułatwia naukę rzucania i pomaga doskonalić technikę wszystkich rzutów.

INNOVA

Dx

Plastik ten oferuje świetną chwytliwość, także podczas deszczu czy porannej rosy. D-line zadba o komfortowy i miękki chwyt zachowując odpowiednią sztywność. W miarę grania traci swoją stabilność, nadając dyskom nowe możliwości. Najbardziej polecany przy wyborze Putterów oraz Midrange'y, a także dla osób zaczynających przygodę z Disc Golfem. Bardzo zbliżony do Discmania D-line.

Star

Świetnie zbalansowany pod kątem proporcji pomiędzy chwytliwością, a wytrzymałością. Plastik ten pomimo upływu czasu nie zmieni znacznie swojej charakterystyki, a wielu zawodników ceni go za subtelną utratę stabilność w trakcie użytkowania. Sprawdza się nawet w mokrych warunkach. Pomimo gładkiej powierzchni plastik dobrze "klei" się w dłoni i daje pewny chwyt. Dzięki swej uniwersalności nadaje się do niemal każdego rodzaju dysku i poziomu zaawansowania. Bardzo zbliżony do Discmania S-line.

Champion

Najtwardszy i najbardziej stabilny z "klasycznych" plastików Discmanii. Świetnie radzi sobie nawet na dużym wietrze. Plastik ten jest w zasadzie niezniszczalny, nadając dyskowi niemal dożywotnią sztywność. W dotyku daje uczucie śliskości i dużej stabilności. Rzucanie nim wymaga pewnego chwytu, dlatego polecany jest średnio zaawansowanym oraz zaawansowanym graczom. Najczęściej wybierany do Driver'ów i Midrange'y. Jego cechą charakterystyczną jest także przezroczystość. Bardzo zbliżony do Discmania C-line.

Glow Champion

Jest to podstawowy plastik Champion z dodatkiem fosforu. Dodatek tego pierwiastka wyróżnia dysk nie tylko świeceniem, ale także delikatnie ulepszoną wytrzymałością i sztywnością. Można go znaleźć wśród niektórych modeli Driver'ów oraz Midrange'ydo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.