CO OZNACZAJĄ CYFRY, KTÓRYMI OPISANE SĄ DYSKI?
2.jpg

Kod PIN dysku, czyli co mogą powiedzieć nam cyfry.

Jak łatwo zauważyć każdy dysk opisany jest przez cztery tajemnicze parametry, często wypisane na awersie. Każdy z nich wyrażony jest liczbowo i mówi nam wiele o kawałku plastiku, który trzymamy w ręku. Na podstawie tych cyfr możemy przewidzieć jak zachowa się rzucony przez nas dysk.

Każda z firm produkujących dyski określa ich zachowanie w locie na podstawie czterech właściwości. Dzięki nim gracze wybierając dysk do rzutu, wiedzą czego mogą się po nim spodziewać w locie. Zrozumienie tego szyfru pozwoli Ci trafniej wybierać dyski w czasie gry, co z pewnością przełoży się na Twoją skuteczność. Przejdźmy więc po kolei przez cyfry:

SPEED

Speed czyli szybkość, najprościej można określić jako zdolność dysku do pokonywania oporu powietrza i metrów, dlatego pacjenta najłatwiej zdiagnozować po krawędzi. Puttery są zupełnie obłe, z kolei driver'y mają krawędź ostrą jak brzytwa i tną powietrze. Ponadto wartość ta jest też wskazówką ile siły należy włożyć w rzut, aby wykorzystać charakterystykę dysku i móc w pełni go kontrolować.

Standardowo szybkość podawana jest na skali 1-13. W przedziale 1-3 znajdziemy dyski z kategorii Putt & Approach. Pomiędzy 3, a 5 znajdziemy kategorię Midrange, a tuż ponad nimi (6-7) znajdują się Fairway Drivers. Dyski mające Speed 8 i więcej (Distance Drivers) pozwalają nam oddać najdalszy rzut, jednak wymagają też najwięcej siły, aby wykorzystać swój potencjał i dać się okiełznać, dlatego polecane są bardziej doświadczonym graczom.

GLIDE

Glide jest zdolnością dysku do poddawania się sile nośnej. Podobnie jak latawiec dysk "dryfuje" w powietrzu, a Glide podpowie nam jak bardzo. Parametr ten opisywany jest na skali 1-6. Przedział 1-3 zarezerwowany jest dla tzw. "kamieni" czyli dysków, które będą szybko dążyły do kontaktu z ziemią. Aby rzucić daleko najlepiej wybrać Glide 4 i więcej, ale należy pamiętać, że dyski te najłatwiej poddają się podmuchom wiatru. Mniej Glide'u to większa przewidywalność podczas lotu.

TURN

Turn jest tendencją dysku do skręcania po wyrzucie przy nadaniu mu odpowiedniej mocy. Parametr ten odnosi się do lotu z dużą prędkością. Jeśli wyrzucimy praworęczny backhand dyskiem, którego Turn wynosi 0 lub więcej to będzie on od odrazu zmierzał w lewo. Dyski o takiej tendencji nazywamy stabilnymi. Jeśli wybierzemy dysk, którego Turn jest wartością ujemną to będzie on po wyrzuceniu "flip'ował" i zmierzał do prawej. Dyski mało stabilne (-2 i więcej) są często wybierane do rollerów.

FADE

Fade mówi o tym, jak dysk będzie kończył swój lot wytracając prędkość. Fade podawany jest w przedziale 0-5. 

Dyski, których Fade wynosi 0, będą opadać gładko i na wprost, natomiast dyski o wysokiej wartości parametru wyrzucone praworęcznym backhandem będą miały ostry, pionowy finisz do lewej. Wysoki fade oznacza także większość stabilność na wietrze.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.