STABILNOŚĆ DYSKU - CO TO ZNACZY?

Stabilność to chyba najczęściej słyszane z haseł opisujących dysk, jednak początkujący (i nie tylko :) ) często mają problem z rozszyfrowaniem co to właściwie znaczy. Czym jest stabilność, od czego ona zależy i co nam daje?

Stabilność (over stability) najłatwiej można opisać jako dążenie dysku do skręcania w stronę ręki przeciwnej do rzucającej przy płaskim rzucie bekhendem. Zatem przy praworęcznym bekhendzie dysk overstable będzie zmierzał w lewo, a przy leworęcznym bekhendzie w prawą stronę. Przy rzucie forhendem zaobserwujemy odwrotną tendencję. Dodatkowo im lżejszy rzut, a dysk stabilniejszy, tym szybciej zaobserwujemy działanie zasady. Dyski overstable przez to można określić jako bardziej przewidywalne i mniej podatne na warunki zewnętrzne w locie.

Przeciwwagą dla dysków overstable są te understable. Mała stabilność charakteryzuje się tym, że dysk rzucony płasko praworęcznym bekhendem będzie od początku zmierzał w prawo. Rzucony na hyzerze zrobi flip na anhyzer i delikatnie wróci pokonując bardzo duży dystans. Dyski z największymi minusami w kategorii turn często używane są do rollerów.

Z perspektywy zawodnika na stabilność wpływają dwie podstawowe zmienne. Pierwszą z nich są cyfry opisujące dysk w locie. O ile speed nie ma dużego znaczenia dla stabilności, o tyle pozostałe cyfry powiedzą naprawdę wiele. Im wyższy glide (druga cyfra) tym dysk lepiej pracuje z powietrzem wydłużając swój lot, jednak staje się przez to bardziej podatny na wiatr. Zatem im wyższa wartość glide’u tym mniejsza stabilność oraz przewidywalność w locie. Jeszcze ważniejsze są dwie ostatnie cyfry opisujące parametry lotu. Trzecia z cyfr, czyli turn, mówi nam o zachowaniu w locie przy pełnej prędkości (po wyrzucie). Za overstable najczęściej uznaje się te modele, których turn wynosi od 1 do -1. Dyski o takiej charakterystyce mogą przyjąć bardzo dużą moc wyrzutu nie odchylając się przy tym znacznie w prawo (przy praworęcznym bekhendzie), co czynią te understable. Ostatnia z cyfr to fade. Wysoka wartość tego parametru - 3 i więcej - oznacza, że w fazie końcowej lotu dysk wyraźnie “dokręci” w lewo. Dyski lekko understable najczęściej finiszują w prostej linii.

Plastik decyduje o stabilności poprzez dwie właściwości. Pierwszą z nich jest sam rodzaj tworzywa, z jakiego dysk jest wykonany. Twarde, sztywne i śliskie plastiki będą nadawały dyskowi większej stabilności od miękkich i chwytnych odpowiedników. Dodatkowo te drugie będą znacznie szybciej ulegały zużyciu, obniżając swoją stabilność względem nowego dysku. To właśnie ślady pozostawione przez przeszkody na polu są drugim czynnikiem wpływającym to jak bardzo overstable jest nasz dysk. Im starszy i częściej używany dysk, tym większa będzie jego chęć do zmiany kąta w locie z hyzer na anhyzer.

Odpowiedź na pytanie “Jaki dysk jest lepszy - overstable czy understable?” nie istnieje. Dyski te służą po prostu do innych celów. Overstable świetnie sprawdzają się na wietrze, przy grze blisko linii Out of Bounds, czy przy rzutach o bardziej pionowej charakterystyce. Te leżące po drugiej stronie skali pozwalają często rzucać na większą odległość, umożliwiają rzucanie w pełni anhyzerowych linii czy roller’ów. Ostatecznie jednak wybór dysku powinien sprowadzać się do osobistych preferencji i wrażeń, a także umiejętności. Granie stabilnymi dyskami wymaga często większego doświadczenia oraz większej siły, jednak każdy zawodnik powinien mieć je w torbie jako opcję na konkretne linie. Mniejsza stabilność otwiera z kolei zupełnie inne, nowe opcje podczas gry.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.