PODSTAWOWA KLASYFIKACJA DYSKÓW
6.jpg

PODSTAWOWE TYPY DYSKÓW


Popularyzacja i rozwój Disc Golfa na świecie przyczynia się do wzbogacania i rozwijania ofert producentów dysków. Fuzje plastików, nowe modele, poprawione parametry lotu - wszystko to przyprawia o zawrót głowy nawet wytrawnych kolekcjonerów i graczy. Aby pomóc Wam lepiej zrozumieć Świat Dysków przygotowaliśmy zestawienie podstawowych typów, do których można przypisać właściwie każdy dysk.


1. PUTTER

Puttery to najwolniejsze ze wszystkich dysków, ich Speed wynosi maksymalnie 3. Mają one zazwyczaj obłą krawędź i najbardziej przypominają rekreacyjne odmiany dysków widywane w parkach. Podczas gry w Disc Golfa puttery używane są w dwóch celach. Pierwszym z nich jest PUTTOWANIE, czyli wrzucanie dysku do kosza. Do tego elementu gry najczęściej wybierane są dyski mające niski Speed (1 lub 2) i wykonane z chwytliwych i miękkich plastików (dx, d-line,...). Drugim zadaniem putterów jest precyzyjne rzucanie pod kosz na mniejsze odległości czyli APPROACH. Często do tego elementu gry wybierane są dyski nieco szybsze (Speed 3) i wykonane z bardziej wytrzymałych plastików (s-line, c-line, star, champion..), dzięki czemu mają one większą stabilność. Puttery to także świetne narzędzie do nauki i doskonalenia techniki rzutów.


2. MIDRANGE

Dyski z kategorii Midrange mają zazwyczaj Speed między 4, a 6. Mają ona dużo wyraźniej zarysowaną oraz szerszą krawędź od putterów. Są nieco mniej czułe i precyzyjne, ale zapewniają dłuższy lot i lepszą pracę z powietrzem. Jak sama nazwa wskazuje dyski z tej kategorii są najczęściej wybierane, kiedy cel znajduję się w średniej odległości względem naszego maksymalnego zasięgu. Charakterystyczne dla tej grupy jest także znacznie delikatniejsze i bardziej miękkie lądowanie niż w przypadku driverów. Dla początkujących midrange powinien być pierwszym wyborem do nauki rzucania na większe odległości i zrozumienia zachowania dysku w locie.

3. DRIVER

Dyski z tej grupy są przeznaczone do oddawania najdalszych rzutów z naszego arsenału, dlatego parametr speed zaczyna się od wartości 6, a kończy na 13. Charakteryzuje je płaski kształt, oraz ostra i szeroka krawędź. Ze względu na charakter rzutu driver'y najczęściej wybierane są w trwałych plastikach (star, champion, s-line, c-line). Driver'y dzielą się na dwie podstawowe podkategorie.

3.1. FAIRWAY DRIVER

Jest to kategoria tuż ponad Midrange. Dyski te służą do rzutów, w których oprócz maksymalnego dystansu liczy się również precyzja, którą wymusza pole gry czyli fairway. Driver'y te często wybiera się np. do długich rzutów w lesie. Są one dużo łatwiejsze do opanowania niż distance driver'y, stąd świetnie nadają się do nauki dla początkujących. Speed w tej kategorii to najczęściej siedem.

3.2. DISTANCE DRIVER

To król dystansu. Są to najszybsze ze wszystkich dysków, a ich speed zaczyna się na 8. Distance driver ma zdecydowanie najszerszą i najostrzejszą krawędź. Ich zadaniem jest pokonanie jak największego dystansu, więc najczęściej wybiera się je, kiedy mamy przed sobą otwartą przestrzeń i brak przeszkód. Są to zdecydowanie najtrudniejsze w opanowaniu dyski, dlatego swoją przygodę z nimi warto zacząć, kiedy rzucanie wolniejszymi dyskami stanie się swobodne i kontrolowane.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.